Érzelmi Depriváció: Miért kerüljük az érzelmi kapcsolódást?
Ismerd meg a sématerápia válaszát!
Az érzelmi depriváció séma sokunk életében jelen lehet anélkül, hogy felismernénk. Ebben az írásban szeretném bemutatni, hogyan befolyásolja ez a séma a mindennapokat, különösen akkor, ha elkerüléssel próbálunk megbirkózni vele.
Mi is az az érzelmi depriváció séma?
Az érzelmi depriváció séma egészen egyszerűen arra a megélésre utal, amikor az ember nem kap elég érzelmi támogatást, megértést, vagy gondoskodást másoktól, és úgy érzi, hogy őrá senki sem kíváncsi, senki sem akarja őt őszintén meghallgatni.
A séma eredete
Az érzelmi depriváció séma a legtöbbször a gyerekkorunkból ered. Akkor aktiválódhat ez nálunk is, ha a szüleink érzelmileg elérhetetlenek voltak, a feladataik mellett nem értek rá velünk foglalkozni, vagy a saját nehézségeik miatt egyszerűen képtelenek voltak a természetes gyermeki szükségleteinkre ráhangolódni, akár még meg is büntettek minket ezek miatt.
Hogyan jelentkezik az elkerülő megküzdés?
Az érzelmi depriváció séma többféle megküzdési módot is kiválhthat belőlünk. Ezek közül most az elkerülésre helyezzük a hangsúlyt. Az elkerülő megküzdés gyakran csendes, láthatatlan módon jelenik meg az érzelmi depriváció sémával kapcsolatban. Néhány hétköznapi példán keresztül megmutatom, miből veheted észre, hogy ez a séma és megküzdési mód mégis jelen van a mindennapjaidban.
- Elzárkózás a segítségtől
Anna sosem kéri mások segítségét, inkább egyedül küzd meg minden kihívással. Bár sokszor túlhajszolja magát, mégsem érzi azt, hogy bízhatna másokban, ezért inkább egyedül próbál mindent megoldani. Úgy gondolja, hogy a problémáit mások nem értenék meg, ezért inkább Emiatt viszont kiégettnek, reménytelennek, és keserűnek érzi magát. - Távolságtartás párkapcsolatokban
Péter, bár több kapcsolata is volt, sosem engedte meg magának, hogy igazán kötődjön. Úgy érzi, ha valóban megnyílik másoknak, akkor csalódás éri majd őt, ezért egy ponton túl nem engedi közel partnereit. Így azonban nagyon magányosnak, szeretetlennek érzi magát, és folyton keresi az igazit. - Egyedül a baráti körben
Kata sosem érzi igazán jól magát a baráti összejöveteleken. Bár rendszeresen hívják, gyakran talál kifogásokat, hogy ne kelljen részt vennie. Ha mégis elmegy, inkább csendben marad, hogy ne kelljen mélyebb beszélgetésekbe bonyolódnia, mert fél attól, hogy ha megnyílik, mások nem értik majd meg őt.
Ezekből a példákból látható, hogy az elkerülés ideig-óráig akár hatásos megküzdés is lehet. Megvéd minket attól, hogy szembesüljünk a fájdalmas érzéssel, amit a séma közvetít felénk: "Engem senki nem ért meg." Mégis, a fenti szereplők pont az elkerüléssel idézik elő azt, hogy végül tényleg egyedül maradnak, és az ismétlődő mintázatokban ragadva nem tanulják meg, hogy hogyan is kezelhetnék egészségesen a csalódásokat.
Kiút a sémából
Az érzelmi depriváció séma kezelése időt és türelmet igényel, de lehetséges a változás. A legfőbb segítséget önismereti munkában kaphatjuk, de néhány apró technikát is kipróálhatunk, amivel változtathatunk a mindennapjainkon és a séma automatizmusán. Fontos, hogy a lenti gyakorlatok esetén kövessük figyelemmel az érzéseinket, és akár naplószerűen vezessük az ezekkel kapcsolatos gondolatainkat.
1. Figyeld meg, hogyan és miért utasítod vissza a segítséget
Egy hétig figyeld meg magad, és jegyezd fel, hányszor utasítod vissza mások felajánlott segítségét. Minden alkalommal, amikor nemet mondasz, állj meg egy pillanatra, és kérdezd meg magadtól: "Valóban nincs szükségem segítségre, vagy csak megszokásból utasítom el?" Ez segíthet tudatosítani a reakcióidat, és elindít az úton, hogy elfogadj másoktól segítséget.
2. Kérj segítséget apró dolgokban
Próbálj meg tudatosan segítséget kérni olyan helyzetekben, ahol korábban magad próbáltál mindent megoldani. Kezdd valami aprósággal, például kérj tanácsot egy egyszerű döntésben, mint például hogy milyen étterembe érdemes elmenni, vagy hogy hogyan érdemes szépen kipucolni a sütőt. Figyeld meg, milyen érzéseket vált ez ki belőled, és próbáld meg engedni magadnak, hogy egy kicsit kényelmetlenül érezd magad – ez az első lépés a változás felé.
3. Gondold végig, hogy ki az, akiben megbízol
Írj össze három olyan embert, akikkel jó érzés beszélgetni, és akikről úgy érzed, megbízhatnál bennük, ha szükséged lenne rá. Gondold át azt is, hogy mivel kapcsolatban bíznál meg bennük (pl. el lehet neki mondani valami személyeset, meg lehet kérni valamire, el lehet hívni egy programra, stb.) Lehet, hogy régen nem kértél tőlük semmit, de gondold végig, hogy mikor lenne megfelelő alkalom arra, hogy megoszd velük egy személyes gondolatodat, vagy egy kis támogatást kérj tőlük.
4. A hiedelmek átírása
Mit gondolsz erről a mondatról? : "Megérdemlem a támogatást és a segítséget másoktól, és ezt nem gyengeségnek, hanem erőnek tekintem." Na és erről: "Én is méltó vagyok a figyelemre és a szeretetre." Ha ezeket nehéz elhinni, vagy érzed, hogy ellenállás van benned ezekkel kapcsolatban, akkor írd le ezeket a mondatokat egy papírra, és írd le magadnak azt is, hogy mit válaszolna erre az a részed, aki nem hisz ezekben. Ezután próbáld meggyőzni ezt a részedet arról, miért lehet mégis igaz, hogy megérdemled a figyelmet és a támogatást. Addig írd le az érveket és ellenérveket, amíg ez a mondat olyanná nem válik, amit valóban elfogadhatónak és igaznak tartasz.
Az érzelmi depriváció séma mély nyomokat hagyhat az ember kapcsolataidban és önmagaddal való viszonyodban. Az elkerülő megküzdés egyfajta védekezés a fájdalom ellen, de hosszú távon akadályozhat abban, hogy valódi kötődéseket építsünk ki. Az első lépés a gyógyulás felé az, ha felismerjük és elkezdjük megérteni ezt a sémát magunkban.
Kövess Instagramon is további tartalmakért!
Ha belevágnál a sématerápiás munkába, itt foglalhatsz időpontot.
Éltél már meg hasonlót? Írd meg kommentben!