HOGYAN SEGÍTHETÜNK GYERMEKÜNKNEK A GYÁSZ FELDOLGOZÁSÁBAN?
Harmadik rész
A temetésen való részvételről
Hogyan hozzunk döntést ebben a nehéz kérdésben?
A gyász időszakának egyik kiemelt jelentőségű pontja a temetés. Ilyenkor kell könnyes búcsút vennünk szerettünktől, miközben a családi és a baráti kör velünk együtt éli át a szomorú pillanatokat. Vannak temetések, amelyeken a gyermekek is részt vesznek, míg más alkalmakon a szülők inkább úgy döntenek, nem viszik magukkal gyermekeiket. Milyen szempontokat vegyünk figyelembe, amikor azon gondolkodunk, gyermekünk részt vegyen-e velünk a temetésen?
1️⃣ Először is, mondjuk el, mit jelent a temetés, mi zajlik ott, mi a célja és miért fontos a búcsú. Nem biztos, hogy gyermekünk tudja, mit jelent egyáltalán a temetés, esetleg más kép él a fejében erről, mint nekünk. Ezért fontos, hogy mindenképpen beszéljünk vele arról, mit is takar ez a kifejezés. Mondjuk el, hogyan történik a temetés, mi a célja, és miért fontos, hogy búcsút vegyünk elhunyt szerettünktől.
🔴 Jelezzük, hogy a földbetétel, hamvasztás már nem okoz fájdalmat! Mondjuk el, hogy a halott ott már nem akar enni, nem fél a sötéttől, nem akar onnan kijönni.
🟤 Hamvasztás esetén egyszerű szavakkal magyarázzunk! Az elégetni, megégetni szavakat kerüljük, ehelyett inkább a felforrósít szót érdemes használni.
2️⃣ Miután megbeszéltük, mit is jelent a temetés, hagyjunk időt a gondolkodásra. Ezt követően pedig kérdezzük meg gyermekünket, ő mit szeretne: részt venne-e szívesen a temetésen, vagy sem. Erre fontos, hogy lehetőséget adjunk, hiszen így kaphat ő is esélyt a búcsúra, amellyel segíthetjük a gyászfolyamatot.
🔴 Lehetséges, hogy gyermekünk úgy dönt, nem szeretne ott lenni ezen az alkalmon. Ezzel semmi gond nincs. Tartsuk tiszteletben a döntését, ne erőltessünk rá ezt. Ez nem azt jelenti, hogy neki nincs szüksége a búcsúra. Helyette megpróbálhatunk felajánlani számára egy másik, közös megemlékezési és búcsúzási formát (pl. otthoni gyertyagyújtás, angyalként lerajzolni az elhunytat).
🟤 Előfordulhat azonban az is, hogy a gyermek megismerve a temetés jelentőségét szeretne ott lenni az eseményen. Ilyenkor, ha kisebb gyermekről van szó, érdemes lehet őt egy távolabbi rokonra, barátra bízni, aki egy idő után el tudja vinni sétálni a környéken, hiszen a szertartás túl hosszú lehet a számára. Emellett nagyobbaknál fel lehet ajánlani, hogy egy kedves rajzát, ajándékát a koporsóba tehesse, hogy személyes módon búcsúzhasson az elhunyttól.
Talán az egyik legnehezebb kérdés az, hogy részt vegyen-e gyermekünk a temetésen.
Segítségre van szüksége?
Keressen bizalommal, ha ezzel a témával kapcsolatban szeretne tanácsot kérni!
Elérhetőségeim
📩 E-mail: makovicsgaborpszi@gmail.com
💬 Messenger: m.me/makovicsgaborpszi
Forrás
Simkó Csaba (2009): Hogyan segítsünk gyermekünknek elfogadni az elfogadhatatlant? Tájékoztató pedagógusoknak és szülőknek a gyászoló gyermek segítéséhez. Kharón Thanatológiai Szemle, 13. 4. sz. 1-40.