HOGYAN SEGÍTHETÜNK GYERMEKÜNKNEK A GYÁSZ FELDOLGOZÁSÁBAN?

2021.08.08

Negyedik rész

Hogyan segítsük a feldolgozást?

Mit érdemes és mit nem érdemes tenni ebben a nehéz helyzetben?


✅ Mit érdemes tennünk, hogy segítsük gyermekünket a gyászfolyamat egészséges megélésében?

💬 Az első, és talán legfontosabb dolog, hogy ne zárkózzunk el a téma elől, beszéljünk gyermekünkkel róla. Ez nagyon nehéz lehet, miközben számunkra is szomorúságot okoz az elveszített személyre gondolni. Azonban gyermekünkben csak a beszélgetés által oszlathatjuk el az esetleges önvádat és kételyeket. Nem szükséges hosszú beszélgetéseket tartani, inkább a gyermek felmerülő kérdéseire jó koncentrálni. A beszélgetés során fejezzük ki szeretetünket, és biztosítjuk gyermekünket arról, hogy velünk biztonságban érezheti magát.

🧘‍ Legyünk türelmesek! Egyrészt adjunk időt saját magunknak is a haláleset feldolgozására. Gyűjtsünk erőt, és ha szükséges, forduljunk gyásztanácsadóhoz, hogy támogatni tudjuk gyermekünket is. Másrészt, gyermekünkhöz is az átlagosnál több türelemmel forduljunk. Ha a gyász során gyermekünknél a helyzethez nem illő viselkedések (pl. nevetgélés, rohangálás) jelennek meg, az azt jelezheti, hogy még nem tudja pontosan, hogyan is cselekedjen ebben a szituációban. Ilyenkor hagyjunk neki időt a gyász megélésére, és az ő nyelvén magyarázzuk el, mit is jelent ez az egész.

🌸 Emlékezzünk meg közösen az elhunyt személyről. Ez a közösségi élmény támogatja a gyász feldolgozását, miközben a szülő-gyermek kapcsolatot is szorosabbá teheti. Készíthetünk emlékkönyvet, videót fényképekből, vagy bármi mást, ami segít abban, hogy szerettünk az emlékeinkben élhessen tovább.


❌ Vannak olyan dolgok is, amelyek a gyászfolyamatot hátráltathatják. Mi az, amit érdemes kerülni a gyász időszaka alatt?

🌪️ Próbáljuk kerülni a heves érzelmi reakciókat a gyermek közelében. A kisebbek az ok-okozati viszonyokat még nem biztos, hogy teljesen értik, és így előfordulhat, hogy magukat hibáztatják, ha valaki a közelükben sírva fakad, kitörő dühvel reagál valamire. Ilyen esetben keressük fel inkább barátainkat, családtagjainkat, akik támogatásukkal és megértésükkel segíthetnek a gyász feldolgozásában.

🎨 Ne használjunk olyan szépítő kifejezéseket, mint az "elaludt", az "elment" vagy az "elutazott"! Ezek további kérdéseket generálhatnak a gyermekben, amelyekre már nagyon nehéz őszinte választ adni (pl. Mikor jön vissza? Mikor látogatjuk meg?). Emellett félelem is kialakulhat az említett mindennapi tevékenységekkel kapcsolatban. Ezek helyett használjunk egyszerű és őszinte igéket (pl. elhunyt, meghalt), hogy ezzel segítsük a megértést.

📅 Ha lehetséges, a gyász ideje alatt ne változtassunk a napi rutinon, vagy egyéb megszokott dolgokon! Ezek a megszokott feladatok, szeretett tárgyak olyan biztos pontokat jelenthetnek a gyermek számára, amelyek megváltoztatása hosszú távú negatív érzelmi következményekkel járhat. Próbáljuk megőrizni a stabilitást, változás esetén pedig egyértelműen és egyszerűen kommunikáljunk, és ha lehet, már jó előre készítsük fel erre gyermekünket.


Az egyik legfontosabb, amit tehetünk, hogy nyitottak vagyunk az elhunytról és a halálról való beszélgetésre.


Segítségre van szüksége?

Keressen bizalommal, ha ezzel a témával kapcsolatban szeretne tanácsot kérni!

Elérhetőségeim

📩 E-mail: makovicsgaborpszi@gmail.com

💬 Messenger: m.me/makovicsgaborpszi


Forrás

Simkó Csaba (2009): Hogyan segítsünk gyermekünknek elfogadni az elfogadhatatlant? Tájékoztató pedagógusoknak és szülőknek a gyászoló gyermek segítéséhez. Kharón Thanatológiai Szemle, 13. 4. sz. 1-40.