HOGYAN SEGÍTHETÜNK GYERMEKÜNKNEK A GYÁSZ FELDOLGOZÁSÁBAN?
Hatodik rész
Mesék, történetek a gyásszal kapcsolatban
A blogsorozat zárásaként 3 könyvet fogok ajánlani, amelyek segíthetnek a gyermeknek jobban megérteni a halál és a gyász jelenségeit. Fontos, hogy ezeket a mindennapokba jobb beépíteni, nem pedig aktuális gyászfolyamat során bevetni - hiszen olyankor inkább szabad beszélgetésre van szükség.
A könyveket elolvasva gyermekünknek kérdései lehetnek majd az elhangzottakkal kapcsolatban. Ezekre felkészülhetünk, ha előre elolvassuk a meséket, és mi is gondolkodunk rajtuk.
🌬️ Shona Innes: Az élet olyan, mint a szél
A könyv nagyon szép illusztrációkkal, rímekbe faragva mutatja be azt, hogy miért is hasonlít az élet a szélhez. Egyik sem látszik, távozásukkal az addig mozgó dolgok mozdulatlanná válhatnak. Bemutatja, mit gondolnak az emberek, mi vár minket az életet követően, és a gyászfolyamat néhány lépéséről is ír. Gyorsan elolvasható, mégis tartós hatása lehet - érdemes időközönként elővenni, és olvasni belőle.
🧶 Patrice Karst: A láthatatlan fonal
A mese arról szól, hogy a szeretet, mint egy láthatatlan fonal köti össze azokat, akik fontosak egymásnak. A történet megmutatja a gyermekeknek, hogy nem számít, milyen messze vannak egymástól, mennyi időt telt el, a fonal hatása nem múlik el, amíg szeretettel gondolnak egymásra. Ez segíthet belátni azt, hogyha egy szerettük el is hunyt, a gondolataikban tovább élhet, és a fonal segítségével a kapcsolat nem szakad meg.
🏝️ Benji Davies: Nagypapa szigete
A történet kalandos módon ismerteti a gyermekekkel az elengedéssel, az elválással járó érzéseket, miközben példát mutat arra is, hogyan szelídíthetjük meg ezeket az érzéseket. Szép grafikája, derűs hangulata a szöveg nélkül is sugározza, hogy a szeretett személy a gondolatainkban él tovább.
Mindenképpen jó, ha gyermekünkkel beszélgetünk a halálról, hiszen előbb-utóbb ezzel minden ember szembesül. Ezzel segíthetjük, hogy egészséges halálkép alakuljon ki gyermekünkben. Fontos, hogy a meséket olvasva ne várjuk el, hogy már mindent értsenek. Időre, többszöri olvasásra lehet a gyermekeknek szüksége ahhoz, hogy kialakuljon benne is a gyásszal-halállal kapcsolatos kép.
A mesék segíthetik a gyász- és halálkép kialakulását, fejlődését.
Segítségre van szüksége?
Keressen bizalommal, ha ezzel a témával kapcsolatban szeretne tanácsot kérni!
Elérhetőségeim
📩 E-mail: makovicsgaborpszi@gmail.com
💬 Messenger: m.me/makovicsgaborpszi
Forrás
Simkó Csaba (2009): Hogyan segítsünk gyermekünknek elfogadni az elfogadhatatlant? Tájékoztató pedagógusoknak és szülőknek a gyászoló gyermek segítéséhez. Kharón Thanatológiai Szemle, 13. 4. sz. 1-40.