HOGYAN SEGÍTHETÜNK GYERMEKÜNKNEK A GYÁSZ FELDOLGOZÁSÁBAN?

2021.07.24

Második rész

Hogyan beszéljünk gyermekünkkel a halálról?

Mit mondjunk, hogyan indítsuk a beszélgetést, mire figyeljünk?


Az egyik legnehezebb feladat az, amikor halálhírt kell közölnünk valakivel - főleg, ha a gyermekünknek kell erről beszélnünk. A saját gyászfolyamatunk mellett ezzel a nehézséggel is meg kell küzdenünk, ami nem egyszerű feladat. Az alábbiakban néhány tippet fogalmazok meg, amelyeket érdemes lehet megfontolni, amikor gyermekünkkel közöljük, hogy egy szerettünk elhunyt.

🛋️ Először is nagyon fontos, hogy a hírt egy olyan személy közölje, aki a gyermekhez nagyon közel áll, akiben megbízik és aki biztonságot tud neki nyújtani. Így nyújthatjuk számára azt az érzelmi közeget, amire szüksége lehet egy nehéz hír feldolgozásához. Egy csendes, nyugodt helyet keressünk, ahol nem zavarhatnak meg minket.

💬 Kezdjünk egy jelzéssel, ami előkészítheti a továbbiakat (pl. "Sajnos baj van, rossz hírem van."). Egyszerű szavakat, rövid mondatokat használjunk, hogy a lehető legjobban el tudjuk magyarázni, miről is van szó. A "meghalt" szót érdemes használni, hiszen az átvitt értelmű szavakat (pl. elaludt, elment, távozott az élők sorából) a gyerekek még nem biztos, hogy megértik. Emellett néha nyugodtan álljunk meg, hagyjunk időt a hallottak feldolgozására.

💔 Őszintén kifejezhetjük saját szomorúságunkat is, és bátoríthatjuk gyermekünket, hogy ő is elmondja, mit érez, és kifejezhesse azt (Pl. "Szabad sírni, szabad dühösnek lenni."). Figyeljünk azonban arra, hogy érzelmi reakcióink ne legyenek túl hevesek (pl. zokogás), mert azt gondolhatja gyermekünk, hogy miatta érezzük rosszul magunkat.

❓ Hagyjunk neki teret arra, hogy kérdéseket tegyen fel! Legyünk türelmesek, ha egy dolgot többször is megkérdez! Ez jelenti azt, hogy gondolkodik rajta, és próbálja megérteni a helyzetet.

🤔 Előfordulhat, hogy gyermekünk számunkra meglepő módon reagál (pl. nevetni kezd, játszik). Fontos megértenünk, hogy ez mögött nincs szándékosság. Ehelyett inkább arról lehet szó hogy neki ilyen helyzettel még nincs tapasztalata, ezért nem tudja pontosan, hogyan szoktak ilyenkor az emberek viselkedni. Emellett még nem biztos, hogy pontosan érti, mit jelent a halál véglegessége. Hogy segítsünk neki a megértésben, bátorítsuk kérdések feltevésére, és adjunk neki időt a feldolgozásra.

💙 Lezárásként biztosítsuk őt arról, hogy mi szeretjük őt, és mindent megteszünk a biztonsága érdekében. Mondjuk el, hogy ha kérdései lennének még, rosszul érezné magát, nyugodtan szóljon nekünk róla, segíteni fogunk neki. Végül egy ölelés, egy érintés is sokat jelenthet ilyenkor, ezek igazán jól megmutatják számára, hogy szeretjük őt.


Persze, mindezt könnyebb leírni, mint aktuálisan, a gyász érzéseivel küszködve beszélni róla. Mégis, gyermekünk érdekében kifejezetten fontos, hogy ebben a helyzetben helyt tudjunk állni, és számára megfelelő módon tudjuk közölni vele a szomorú hírt.


Legyünk ott, osszuk meg vele érzéseinket, és segítsünk neki a feldolgozásban.


Segítségre van szüksége?

Keressen bizalommal, ha ezzel a témával kapcsolatban szeretne tanácsot kérni!

Elérhetőségeim

📩 E-mail: makovicsgaborpszi@gmail.com

💬 Messenger: m.me/makovicsgaborpszi


Forrás

Simkó Csaba (2009): Hogyan segítsünk gyermekünknek elfogadni az elfogadhatatlant? Tájékoztató pedagógusoknak és szülőknek a gyászoló gyermek segítéséhez. Kharón Thanatológiai Szemle, 13. 4. sz. 1-40.