POST ELECTION DEPRESSION, AVAGY A VÁLASZTÁSOKAT KÖVETŐ DEPRESSZIÓ
Habár ezen az oldalon politikával nem foglalkozom, érzésekkel annál inkább. A bejegyzés pártpolitikától mentes, egyik oldal mellett sem köteleződik el, ehelyett az egyének érzéseire, lelki világára fókuszál.
Miről is van szó?
A választási időszakot sokan magas érzelmi bevonódással élték meg. Ez egy érzelmileg beszűkült állapotot eredményezhet, amikor a figyelmünk fő fókuszába a választással kapcsolatos hírek kerülnek, miközben az általunk támogatott oldal jelöltjeinek támogatjuk. A választást követően azonban az érzéseink fókuszt veszíthetnek, és kiüresedést élhetünk meg.
Mit tehetünk mentális egészségünk megőrzése érdekében?
🆗 Bármely oldalon is álltunk, érzéseink teljesen jogosak és természetesek, legyenek azok a szomorúsággal vagy az örömmel kapcsolatosak. Érzelmeink jogosságát fontos tudatosítanunk és elfogadnunk, hiszen ez segíthet önmagunkat jobban megérteni. Az érzéseink logikusan és természetesen következnek mindabból, ami történt.
🤗 Törődjünk magunkkal, és keressük meg azokat a tevékenységeket, amelyek feltöltenek minket. Hallgassunk olyan zenéket, amelyek reményt nyújtanak, keressük azokat a kreatív önkifejezési lehetőségeket, amelyek segítenek a kikapcsolódásban (pl. írás, rajzolás, festés, bullet journal). A rumináció, vagyis a hosszan tartó rágódás, örlődés elkerülése érdekében keressünk olyan tevékenységeket, amelyek már korábban is örömet okoztak számunkra. Nem kell magunkra erőltetnünk semmit, de egy próbát megérhet.
💃 Segíthet egyfajta megújulás is az érzelmek feldolgozásában, ami által visszanyerünk valamennyit az elveszített kontroll érzéséből. Tegyünk rendet az asztalon, rendezzük át a szobánkat, vegyünk növényeket, menjünk el fodrászhoz, vegyünk egy új ruhát, vagy csupán állítsunk be egy új témát a telefonunkon. Az apró változtatások visszahozhatják a kedvünket, az izgalom érzésével tölthetnek el minket, és segítenek a kontroll megteremtésében.
⏰ Koncentráljunk a napirendünkre, hogy újra egyensúlyba kerüljünk. Ennek hiányában könnyen belecsúszhatunk abba az érzésbe, hogy tehetetlenek vagyunk, nincs értelme az adott napot semmi hasznossal tölteni. Azonban egy kis átgondolással és tervezéssel visszanyerhetjük az irányítást a saját időnk felett.
📻 Gondoljuk át, hogy hogyan változtathatunk a hírfogyasztási szokásainkon. Habár teljesen elvágnunk nem kell magunkat a hírektől, érdemes limitálnunk azt, hogy hányszor és mennyit foglalkozunk a hírekkel egy nap. Szánjunk időt arra, hogy a hírforrások egy részétől eltávolodjunk, és ennek adjuk is meg a módját - kvázi rituáléként zárjuk le ezt a szakaszt az életünkben, hogy tovább haladhassunk.
💬 Beszélgessünk azokkal, akik osztoznak az érzéseinkben. Együtt feldolgozhatjuk a bennünk dúló gondolatokat, és új szempontokat is nyerhetünk a jövőt illetően. Emellett jó lehet, ha felteszünk magunknak néhány kérdést, amelyek segíthetnek az érzéseink pontosabb átgondolásában, és a gondolataink kontrollálásában.
Kérdések, amelyek átgondolása segíthet a választásokat követően:
Ha az érzéseim beszélni tudnának, most mit mondanának?
Mi segített korábban a veszteségek feldolgozásában?
Mi az, ami örömet okozott számomra a választást megelőző időszakban?
Milyen célokat tűztem ki magamnak korábban? Mit tehetek ma azért, hogy ezekhez közelebb kerüljek?
Mi az, amit már ki szerettem volna próbálni, de eddig halogattam?
Amennyiben azt érezzük, gondolataink felett teljes mértékben átveszik az uralmat a választással kapcsolatos érzéseink, és nem tudunk kitörni a negatív gondolatkörből, érdemes lehet szakembert felkeresni, aki segíthet az érzések megértésében és a fókuszváltásban.
Segítségre van szüksége?
Keressen bizalommal, ha ezzel a témával kapcsolatban szeretne tanácsot kérni!
Elérhetőségeim
📩 E-mail: makovicsgaborpszi@gmail.com
💬 Messenger: m.me/makovicsgaborpszi